Ср. Тра 22nd, 2024

Активний протягом останніх 700 000 років і домінуючий над ландшафтом Гаваїв Мауна-Лоа є найбільшим щитовим вулканом на Землі (принаймні над водою) — і наукові дані показують більше про те, що може викликати майбутні виверження. Дослідження опубліковано у Scientific Reports.

Дивлячись на зрушення в землі, що відстежуються за допомогою GPS і супутникових даних, дослідники в 2021 змогли змоделювати потік магми всередині вулкана, а також з’ясувати, що може і не може викликати наступне велике виверження.

“Землетрус магнітудою 6 або більше послабило б напругу, викликану припливом магми вздовж субгоризонтального розлому під західним схилом вулкана”, – сказав Бхуван Варугу, геолог зі Школи морських та атмосферних наук Університета Майамі – цей землетрус може спровокувати виверження”.

Вчені визначили, що 0,11 квадратних кілометрів (близько 0,04 квадратних миль) нової магми влилися в нове місце в камері вулкана в період між 2014 і 2020 роками, змінюючи напрямок залежно від тиску, що на нього чиниться.

Такі зміни тіла магми раніше не вимірювалися. Разом з поверхневими потоками лави та зсувами ґрунту вздовж розлому, на якому сидить вулкан, вторгнення магми змінюють форму вулкана та ймовірність його виверження.

Вулканологи вже знають, що активність флангів та виверження тісно пов’язані в Мауна-Лоа, а це означає, що зміни в цих флангах, спричинені ін’єкціями магми, можуть суттєво вплинути на поведінку вулкана.

“Землетрус може змінити правила гри. Це випустить гази з магми, які можна порівняти зі струшуванням пляшки з-під газування, створивши додатковий тиск і плавучість, достатні, щоб зруйнувати скелю над магмою”, — пояснив морський геолог Фальк Амелунг з Університету Майамі.

За даними, Мауна-Лоа вже відчуває «досить велике» топографічне навантаження.

Подальші вторгнення магми збільшать ймовірність землетрусу та виверження, але це може бути необов’язково необхідно: відсутність руху під західним схилом вулкана змушує дослідників думати, що землетрус може статися саме тут.

Недавні виверження підкреслюють, наскільки важливим може бути попереднє попередження: 1950 року лава від виверження Мауна-Лоа досягла узбережжя лише за три години. Виверження 1950 року та іншого великого виверження 1984 передували сильні землетруси.

“Ми можемо пояснити, як і чому тіло магми змінилося протягом останніх шести років. Ми продовжимо спостереження, і це зрештою призведе до створення більш досконалих моделей для прогнозування місця наступного виверження”, – резюмував Амелунг.

By admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *